s

Dental metaller
Kullanım Talimatları

Nodelco S
Nodelco 60
Nodelco 70
Nodelco 71
Nodelco 80
Nodelco 82
Nodelco 91
Nodelco 92

Nodelco Co
Nodelco 40
Nodelco 41
Nodelco 42
Nodelco 62

        Nodelco Nikel-Krom alaşımlarını kullanacağınız porselen tozunun genleşme kat sayısına (C.E.T) uygun olarak seçiniz.Bu konuda internet sitemizde analiz sonuçları verilmektedir.

Kullanma Talimatı :
Garantili bir döküm için mum kalınlığı ve kanal mumu kalınlığı sırasıyla çok önemlidir.Buna dikkat edilmemesi halinde, metalin eridikten sonra akışkanlığı olamayacağından işlerin delik çıkması veya hiç çıkmaması olasılığı büyük risk oluşturacaktır.

Lütfen, Ölçü üzerinde resimde gösterilen ölçülendirmelere dikkat ediniz.

1. Kesik diş üzerindeki,Porselenin yapılacağı yerler meziyal veya disital yüzeyleri minimum  0,4mm olmalı
1.1. Kron bağlantı kalınlığı (tij) 2 mm çapında yapılmalı.
1.2. Kron bağlantılarının boylarının uzunluğu 2,5 mm ‘yi geçmemeli.
1.3. Taşıyıcı kanal (Depo) 5 mm çapında olmalıdır.
1.4. Döküm ilk giriş kanalı 4 mm çapında olmalıdır.

Uzun köprü dökümlerini direkt olarakta dökebilirsiniz bunlara (rezarvuar) veya depo sizin için bir güvencedir.

2. Nodelco metallerin yoğunluğu yaklaşık 8.2-8.3 g/cm³ olarak değerlendirmelidir.
Buna göre modelajdaki mumum hacmini ölçerseniz ne kadar metali potada eriteceğinizi bulursunuz ve döküm esnasında fire vermemiş olur dökümünüzün çıkmama riskinide ortadan kaldırmış olursunuz.

3. Rövetmana alınmış bir manşet :
Potaya yüksek ısı uygulanacağından normal bir potadaki özellikler kontrol edilmeli, asla grafit pota kullanılmamalı. Yerli yapım bazı potalar da çatlamasın diye demir tozu veya sanayi atığı kullanılıyor, dolayısıyla içinde eriteceğiniz Alaşımın özelliklerini kötü etkileyecektir.  Bunlara dikkat edilmesi ve kesinlikle (porselen  pota) kullanılması önemle önerilir.

4. Nodelco metal hem açık alev hemde indüksiyon makinesi ile dökülebilir.
Nodelco metal dökümünde açık alev (Şaloma )Kullanılıyorsa www.nodelco.com  Sitesindeki “Nikel döküm tekniğinde temiz ayarlanmış alev ucu nasıl olmalıdır”  konusunu incelemelisiniz.

5. Nodelco metalleri döküm potasındaki durumu :
Şaloma ile metalleri eritmeye başladığınızda  şalomanın alevini metallerin üzerinde yavaş yavaş dairesel gezdirin ve alevi metallerin üzerinden kaldırmamaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar erimekte olan metalin havayla (oksijenle ) temasını kesin.  Döküm esnasında metali kaynama aşamasına getirmeyiniz, kaynaması halinde içeriğindeki eser miktarda konulan malzemeler yanmakta olup Alaşım değerleri ve kimyasal yapısı  bozulmaktadır.
Metallerin ergitilmesi dikkatle gözlenmeli ve potada sıvılaşmanın tamamlandığı anda döküm gerçekleştirilmelidir.

6. Nodelco metal dökümden sonraki durumu?
Manşet  kesinlikle su altında veya hava ile çabuk soğutulmamalı oda sıcaklığında veya alçı içinde vb. gibi yerlerde yavaşça soğutulmalıdır. Yüzeysel genleşme açısından en uygun olanı budur.

7. Kumlama
Soğuyan rövetmanının içindeki metali, rövetmandan ayırdıktan sonra frezleyin ve kumlayın.

8. Dökümden arta kalan metallerin (çupaların) tekrar kullanılması kesinlikle doğru olmayacağı gibi; Nodelco metal, hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.  
(Yukarıda bahsettiğimiz gibi Metalin kimyasal bağlarını oluşturan eser miktardaki maddelerin ergitilme anında yanarak yok  olması, metalin  birkez kullanıldıktan sonra tekrar kullanılmasını imkansızlaştırmaktadır)

9. Nodelco Metallerin tesviyesi
Metal tesviye esnasında kullanılan frez ve taşa çok dikkat ediniz.
Örneğin taşların sapları çeliktir. Tesviye esnasında her hangi bir şekilde bu çelik kısımların işlemekte olduğunuz metala sürtünmesi ile yumuşak olan çeliğin çok daha sert olan metale sıvanması sonucunda pekçok  problem yaşanacaktır. Kuvvetlice bastırılarak yapılacak böyle tesviyede kör bir frez veya elmas metalde kızarıklık oluşturacaktır. Bu ısıyı yok etmek için genelde teknisyen arkadaşlar suya sokmaktadır ve defalarca uygulanan bu işlem sırasında metalin sürekli olarak kimyasal yapısı bozulmuş olacaktır. İşlenen yüzeyler farklılıklar gösterecektir. (Çelikleştirme gibi). Oysa 15000-25000 ağır devirli motorla ve iyi bir frezle bu problem yok edilebilir. Böylece oluşacak riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.  Dikkat ..! Havada serbestçe  uçuşmakta olan tüm metal tozları ve dumanı insan sağlığı açısından zararlıdır.  Mutlaka önlem alınmalıdır. 

10. Değerli meslektaşım
Metal satın alırken kullanacağınız Porselen tozunun özelliklerine veya Porselen toz alırken de metalin özelliklerine dikkat edilmesi gerekir, NEDEN?

Bir çoğumuz metalin içeriğini ve kimyasal yapısını ve genleşme kat sayısını incelemeden sadece satıcının tavsiyesine göre veya kulaktan dolma bilgilerle satın alırız. Oysa bir Porselen tozu metalin üzerine işlendiğinde  pişirilme esnasında % kaç genleşme yapar bilmeyiz.Oysa vakum altında pişirdiğimiz porselen soğuma sırasında metali de genleşmeye zorlar, dolayısıyla Metalin ve Porselen tozunun Genleşme uzunlukları ve Genleşme zamanları aynı olmalıdır. Bu değerler aynı olmadığında porselenin metalden ayrılması olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle de Nodelco metal olarak,Teknisyen arkadaşların kullanmakta oldukları tüm Porselen tozlarına uygun metal çeşitlerini  ithal etmekteyiz. Bu metaller aynı zamanda Dünya ve Avrupa Standartlarına uygun olup CE belgelidir ve 93/42EEC tıbbi cihazlar yönetmeliğine uygunluk belgeleri bulunmaktadır.

11. Seramik pişirme:
Nodelco metali  990°C ‘de  2 dakika boyunca vakumsuz ortamda Oksidasyona atın, çıkan protezi 130-250 my kumlama kalınlığı olan Alüminyum oksit kumla kumlayın. İnce grenli kum kullanmayın, ince grenler metalin yüzeyine ve ince aralıklara yapışıp kalabilir. Buharla temizleme işlemleriniz için mutlaka distile edilmiş su kullanın ve ayrıca etil asetat’a batırın. Yüzeylerin çok temiz olduğuna emin olunduktan sonra, bir portekü vb. ile el değdirmeden, hazırlanmış protezin üzerine bondingleme veya opaklama işlemini talimatlar doğrultusunda yapabilirsiniz.  Dikkat ..! Tüm metal tozları sağlık açısından risklidir Mutlaka önlem alınmalıdır.

12. Lehimleme
Nodelco metalin lehimlenmesinde normal nikel-krom alaşımlı lehim teli kullanabilirsiniz. Lehimlenecek her iki parça da (toz, oksidasyondan ve yağlardan arındırılmış) aynı temizlikte olmalı.

GARANTİ :Yukarıdaki açıklamalar Firmamızın laboratuar deneyimleri olup bunun dışındaki yapılacak uygulamaların sonuçlarından uygulayanlar sorumlu olacaklardır. Firmamız, tavsiyelere uyulması halinde çıkabilecek sorunlardan sadece o iş için kullanılmış metalin karşılığı değerinde sorumluluk kabul edecektir.

Anasayfa | Ürünler | Sertifikalar | Kullanım Talimatı | İletişim
Copyright 2008 © Nodelco, Tüm Hakları Saklıdır.